Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού 6-3-2014

Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού 6-3-2014

Την Τετάρτη και Πέμπτη 5 και 6 Μαρτίου 2014 πραγματοποιήθηκαν διαδραστικές προβολές στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου από το Δ/ντή και τους εκπαιδευτικούς με θέμα σχολικός εκφοβισμός, με σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα κακής συμπεριφοράς.Ιδιαίτερη συγκινησιακή φόρτηση προκάλεσε η ταινία . Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση,ο κάθε μαθητής είπε για το διπλανό του μόνο τα θετικά στοιχεία του ή αυτά που του αρέσουν πάνω του, έπειτα ανατέθηκαν σε κάθε τάξη δραστηριότητες όπως δημιουργία παραμυθιών με εικονογράφηση ,γράψιμο σχετικών συνθημάτων,αποτύπωση συναισθημάτων με σκοπό να τοποθετηθούν στο ,προσωπικά ποιήματα (αυτοβιογραφίας) κ.α. Όλα αυτά θα μπορέσουν οι γονείς να τα δουν στην εφημερίδα που ετοιμάζουμε.

Στο Α΄όροφο του σχολείου μας υπάρχει το δέντρο της φιλίας όπου τοποθετούνται τα έργα κατά της βίας των μαθητών μας.